Az aszinkron motoroknál említést tettünk róla, hogy két tényező határozza meg az ilyen típusú villanymotor fordulatszámát. Viszont a hálózati váltakozó áram frekvenciája és a motor pólusainak száma állandó.
A hálózati frekvencia 50Hz, a pólusszám pedig a motor tekercselésétől függ, így adódik egy probléma: az ilyen típusú villanymotorok fordulatszámát nem lehet megváltoztatni. Pedig némely alkalmazást hatékonyabbá tehetünk, ha a villanymotorok fordulatszámát úgy tudnánk fokozatmentesen változtatni, hogy közben sem a hatásfok nem romlana, sem a teljesítmény nem csökkenne.
Erre is több megoldás van, az egyik a speciális motor és motorvezérlő alkalmazása. pl. egyenáramú hajtás. Ezzel viszont az a probléma, hogy speciális DC motor kell hozzá, ami drága. Olcsóbb és jóval egyszerűbb megoldás frekvenciaváltó alkalmazása.
A frekvenciaváltó egy olyan készülék, amibe bevezetjük az áramot és a kimenetére aszinkron motort kapcsolunk. A frekvenciaváltó a motorra nem 50Hz-et, hanem egy tetszőlegesen változtatható frekvenciát ad, de csak bizonyos határok között.
A frekvenciaváltó egyben védi a villanymotort a túlterhelés és a túlmelegedés ellen. Gyors reagálásra ad lehetőséget egy frekvenciaváltó alkalmazása, hiszen start és stop késleltetési lehetőséggel van felszerelve.
Széles teljesítmény választéka (néhány 100W-tól 500-600-kW-ig) is frekvenciaváltó használata mellet érvel.
Gyakorlati példa a frekvenciaváltó alkalmazására
A legegyszerűbb példa a frekvenciaváltó alkalmazására egy szimpla villanymotor indításból és egy sebesség állításból áll. A frekvenciaváltó START funkcióra van programozva a frekvenciaváltó egy digitális bemeneten keresztül, és kapcsolóról vagy berendezés vezérléstől indítási parancsot kap.
A frekvenciaváltó alapjelét, ami a villanymotor fordulatszámát fogja meghatározni egy analóg bemenet adja. Erre általában egy potenciométert kötnek. Így a START jelzésre a frekvenciaváltó egy ún. gyorsítási rámpa szerint a motort fokozatosan növekvő frekvenciával gyorsítani kezdi. Ez a folyamat addig tart, amíg a villanymotor el nem éri az alapjellel meghatározott sebességet, vagyis azt a sebességet, amit az analóg bemenetre kötött potenciométerrel a kezelő beállított.
A villanymotor addig is forog ezzel a sebességgel, amíg a START parancsot meg nem szüntetik. A villanymotor sebességét fokozatosan a megállásig lassítja az úgynevezett lassítási rámpa. A gyorsítási és lassítási rámpák meredekségét a frekvenciaváltó paramétereivel lehet beállítani.